1909: Alfons Mucha dopisem původně nabízí Praze možnost vytvoření cyklu děl a jejich darování, kterou vedení Prahy přijímá

1910: Následná dohoda mezi Alfonsem Muchou a Charlesem R. Cranem, podle které si americký podnikatel dílo u Muchy objednává a začíná mu za práci na souboru rozměrných pláten platit.

1910: Nabídka Charlese R. Cranea na darování souboru děl vytvořených Alfonsem Muchou Královskému hlavnímu městu Praze. Praha nabídku přijímá.

1913: Písemná smlouva mezi Alfonsem Muchou a Charlesem R. Cranem, podle tehdejšího práva jde o „smlouvu námezdní“, kterou bylo stvrzeno vytvoření děl Alfonsem Muchou a zaplacení ceny za jejich vytvoření panem Cranem.

1912–1926: Slovanská Epopej je postupně po jednotlivých plátnech předávána Královskému hlavnímu městu Praze a o každém předání je sepsán protokol, v němž se potvrzuje darování od pana Charlese R. Cranea.

1939: Umírá autor Epopeje Alfons Mucha.

1950: Praha Slovanskou epopej zapůjčuje do Moravského Krumlova, kde je dílo následně vystaveno v letech 1963–2011.

1991: Po smrti Jiřího Muchy, syna Alfonse Muchy, probíhá dědické řízení. Umělecká sbírka děl Alfonse Muchy ve vlastnictví rodiny (což se ovšem netýkalo Slovanské epopeje), je manželkou Jiřího Muchy Geraldine Thompson (na niž její syn John Omond Mucha převedl svůj dědický nárok) ještě před skončením dědického řízení převedena do Mucha Trust, založeného a registrovaného za tím účelem v Lichtenštejnsku.

2007: Po letech soudních sporů je jako další dědic definitivně uznána původně opomenutá pokrevní dcera Jiřího Muchy Jarmila Mucha Plocková.

2011: V souvislosti s návratem Slovanské epopeje do Prahy se v její kauze objevuje jméno Muchova dědice Johna Muchy, který odmítá instalaci ve Veletržním paláci a hrozí žalobami.

2016: John Mucha protestuje proti výstavě Slovanské epopeje v Tokiu a zasílá Praze předžalobní výzvu. Přichází s argumentem, že hlavní město více než 100 let nesplnilo autorovu podmínku na vytvoření vlastních výstavních prostor.

2016: Následně v dubnu John Mucha podává žalobu na navrácení Slovanské epopeje. Vybudování vlastních prostor podle něj bylo podmínkou pro nabytí vlastnického práva, takže Praha je nikdy neměla nabýt.

2016: Slovanská Epopej je přes námitky Johna Muchy zapůjčena do Japonska, kde slaví mimořádný úspěch.

2017: V dubnu žalobu Johna Muchy zamítá v první instanci Obvodní soud pro Prahu 1. „Alfons Mucha celý cyklus zhotovil již od počátku s úmyslem věnovat ho Praze, nikdy neměl v úmyslu stát se jeho majitelem,“ uvedla soudkyně Martina Tvrdková. Zdůraznila, že „námezdní smlouva“ z roku 1913 je smlouvou mezi objednatelem a zhotovitelem.

2017: V říjnu zamítnutí žaloby potvrzuje i Městský soud v Praze jako soud odvolací. Za zcela správný považuje závěr soudu prvního stupně, že vlastníkem díla se Alfons Mucha nikdy nestal. Na základě smlouvy námezdní ze dne 28. 1. 1913 jím byl objednatel díla Charles R. Crane, který posléze dílo daroval městu Praze tak, jak se společně s Muchou v námezdní smlouvě zavázal.

2018: Nejvyšší soud rozhoduje o dovolání Johna Muchy proti pravomocnému rozhodnutí. Žalobu vrací soudu prvního stupně, který se podle něj důsledně nevypořádal se všemi argumenty a nevyložil všechna skutková zjištění v souladu s tehdy platnými výkladovými pravidly. Současně ve svém rozsudku naznačuje možné právní náhledy na některé právní otázky kolem vlastnictví Slovanské epopeje. Zdůrazňuje ovšem, že se v žádném případě nejedná o právní závěry Nejvyššího soudu a že tyto závěry přísluší učinit výhradně soudu prvního stupně po doplněném řízení.

2020: Obvodní soud pro Prahu 1 opakovaně rozhoduje v první instanci. Žalobě tentokrát vyhovuje. Podle rozsudku je cyklus děl Slovanská epopej součástí dědictví po Marii Muchové (zesnulé 1959). Z takového závěru nepřímo vyplývá, že Praha není vlastníkem Slovanské epopeje a její vlastnictví by se mělo vyřešit mezi dědici Alfonse Muchy. Soudkyně Tvrdková uvedla, že svůj právní názor vyjádřila v rozhodnutí z roku 2017, nyní je ale vázána rozhodnutím Nejvyššího soudu.

2021: Do sporu na straně žalovaného Hlavního města Prahy vstupuje druhý dědic Jarmila Mucha Plocková. Podává své vlastní odvolání proti rozsudku Obvodního soudu ze dne 9. 12. 2020, ve kterém rozsudek napadá v celém jeho rozsahu a vytýká i závažné procesní vady celého řízení.

2021: John Mucha opakovaně v médiích hovoří o tom, že je připraven žalobu stáhnout. Podmínkou je ale umístění díla do prostor v plánovaném obchodně administrativním centru Savarin. To má vyrůst u Václavského náměstí a jeho developer, skupina Crestyl, jej plánuje umístit do podzemních prostor, kde původně zamýšlel garáže.

2021: V červnu na jednání pražského zastupitelstva radní pro kulturu Hana Třeštíková v průběhu diskuse zmíní možnost, že po návratu Epopeje z Moravského Krumlova by měla být umístěna do prostor Savarinu.

2021: V prosinci je odvolací jednání Městského soudu v Praze odloženo, neboť obě strany žádají o čas na jednání o mimosoudním urovnání sporu.

2022: V únoru je podepsán dokument „Stálá expozice Slovanské Epopeje – základní podmínky nájemní smlouvy“ mezi vedením města, Johnem Muchou a developerem Savarinu. Druhý dědic nebyl k jednání přizván. Praha má v Savarinu platit nájemné přes sedm set tisíc korun měsíčně a k tomu přes půl milionu korun poplatků, celkem tedy přes 1,2 milionu korun měsíčně (kalkulované v eurech), developer má mít právo spolurozhodovat i o uměleckých otázkách Epopeje. Dohoda má být uzavřena na dvacet pět let s možností prodloužení na třicet let.

2022: Dědička Alfonse Muchy Jarmila Mucha Plocková umístění do Savarinu a dohodu o základních podmínkách odmítá. V případě uzavření dohody hrozí vlastní žalobou.

2022: Někteří hovoří o umístění Slovanské epopeje do prostor Savarinu jako o definitivní variantě, k pokroku v jednání ale nedojde. Současně námitky orgánů památkové ochrany stále oddalují udělení územního rozhodnutí ke stavbě Savarinu.

2023: V lednu společnost Crestyl stahuje svou žádost o udělení územního rozhodnutí a avizuje, že předloží do řízení svůj nový projekt. Současně v médiích naznačuje, že mu úplně nevyhovuje umístění Epopeje na dobu 25–30 let, se kterou kalkuluje vedení Prahy, a byl by raději, kdyby Epopej byla v Savarinu umístěna delší dobu, nejlépe nastálo.

2023: John Mucha společně s vedením Hl. města podávají k soudu žádost o další přerušení odvolacího řízení.

2023: Odvolací soud žádosti nevyhovuje a je nařízeno odvolací řízení u Městského soudu.