„Je to zločin!“ zlobí se Jaroslava Mucha Plocková, jedna z potomků slavného malíře, na dohodu mezi Prahou, dalším dědicem Johnem Muchou a developerem Crestyl ohledně osudu Slovanské epopeje. O tu se od roku 2016 s metropolí právě John Mucha soudí a v roce 2020 mu ji dokonce prvoinstanční soud „přiklepl“, přestože podle řady právních expertiz na ni nárok nemá. Mimo jiné i proto, že Alfons Mucha epopej nikdy fakticky nevlastnil – od začátku patřila jejímu zadavateli Charlesovi Cranovi, který ji po částech předával Praze. A také argument, že Praha nesplnila podmínku, že musí pro dílo vystavět samostatný objekt, není prý zcela validní, jelikož v dohodě není stanoveno, dokdy se tak musí stát.

Město se ale vůči rozhodnutí soudu neodvolalo: podle radní pro kultury Hany Třeštíkové (Praha Sobě) právě z obavy, aby o dílo v hodnotě osmi miliard korun definitivně nepřišlo. A raději přistoupilo na Muchův návrh, aby se epopej umístila v paláci Savarin nedaleko Václavského náměstí. Podle dohody mezi hlavním městem, Nadací Mucha a developerskou společností Crestyl budou obrazy 25 let v prostorech, za jejichž nájem bude Praha platit 1,3 milionu měsíčně, což za čtvrt století dělá neuvěřitelných 373 milionů korun. Součástí smlouvy je i ukončení soudního sporu o vlastnictví epopeje.

Pětka s vykřičníkem

Právě obrovská suma, kterou Praha zaplatí za nájem výstavních prostor, je příčinou kritiky Plockové vůči této dohodě. Tvrdí, že v situaci, kdy probíhá rekonstrukce Průmyslového paláce, který patří Praze, by bylo mnohem výhodnější umístit epopej právě tam. A to nejen pro město jako plátce nájmu, ale i pro budoucího provozovatele paláce.

„Přistoupili na vydírání, které jde proti všem principům rozvoje města, a ještě se z našich daní budou platit takové peníze! To není normální! Zajímalo by mě, co za tím je a proč se město neodvolalo,“ řekla Našemu REGIONU Plocková. „Epopej půjde dvacet metrů do podzemí, Praha bude platit developerovi nájem, ale rozhodovat o ní bude Mucha! Pro Prahu jako hospodáře je to na pětku s vykřičníkem, protože Pražanům vezmou z kapes tolik peněz. Tady něco smrdí!“ dodala Plocková.

Třeštíková ovšem s miliony, které bude muset Praha zaplatit, problém nemá. „Nájem v této výši představuje cenu v místě obvyklou. Cena služeb je závislá na situaci na trhu a bude předmětem vyjednávání. Praha jednala i s dalšími firmami ohledně nabídek, žádná nebyla spojená s vyřešením sporu o vlastnictví tohoto slavného Muchova cyklu,“ vysvětlila Našemu REGIONU.

Ani další Plockové námitka, že v podzemních prostorách Savarinu, kde mají být obrazy vystavěny, bude vlhko, ji neznepokojuje. „Podmínky pro zapůjčení Slovanské epopeje v daném prostoru budou stejně přísné jako v každém jiném výstavním prostoru, ať už to je nyní v Moravském Krumlově nebo při jakékoli jiné výpůjčce,“ tvrdí Třeštíková. Dohoda podle ní především dosáhne klíčového cíle – a tím je, že Mucha, právě pod podmínkou, že epopej půjde do Savarinu, s konečnou platností uzná, že dílo patří Praze.

Slovanská epopej

Cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým malíř Alfons Mucha shrnul dějiny slovanských národů: vznikal v letech 1912–1926 v ateliéru na zámku Zbiroh na zakázku od Charlese R. Crana. Majitelem obrazů je od roku 1928 město Praha, jemuž Mucha (spolu s Cranem) obrazy daroval „pod podmínkou, že město Praha umístí hotové obrazy na vlastní náklady v budově výslovně vystavěné k tomuto účelu“. Nestanovil však pro postavení budovy žádnou lhůtu.

Autor: Jitka Kačanová

Zdroj: https://nasregion.cz/v alka-muchovych-o-epopej-praha-zaplati-373-milionu-263713/

Foto: Crestyl