Zachraňme Slovanskou epopej

Slovanská epopej je českým národním bohatstvím světového významu. Ani za bezmála sto let však stále Praha nenašla důstojné místo, kde by měla svůj stálý domov. Přitom jednoznačným přáním miliardáře jménem Charlese R. Crane, který projekt financoval, bylo, aby se vlastníkem Muchova životního díla stalo město Praha. Podmínkou daru však bylo, že epopej Praha umístí do samostatného výstavního prostoru na území města. Své místo zde ale stále nemá.

Zachraňme Slovanskou epopej

Nyní se monumentální dílo nevyčíslitelné hodnoty nachází provizorně na zámku v Moravském Krumlově a na stole je jeho stěhování do prostor, které ještě nejsou ani vybudovány. Do prostor plánovaného projektu Savarin, který však nezajistí náležité podmínky pro bezpečné vystavení Slovanské epopej. Měla by v nich být umístěna v místech, kde měly být původně podzemní garáže. A to i přes odpor odborné veřejnosti včetně uznávaných historiků. Navíc by zde Praha za umístění epopeje zaplatila nájem v astronomické částce – až 500 milionů korun. A to v situaci, kdy se na území hlavního města Prahy nachází hned několik vhodných prostor pro umístění národního secesního klenotu.

Zachraňme Slovanskou epopej

Je to až neuvěřitelné, ale aktuální právní stav ohledně vlastnictví je takový, že Slovanská epopej podle překvapivého rozhodnutí Obvodního soudu Praze 1 nepatří. Vlastník je tak nejednoznačný a je na všech, komu na osudu díla záleží, aby se postarali o zajištění jejího vhodného umístění. Apelujeme na všechny, kteří jsou si vědomi obrovského kulturního a duchovního poselství Slovanské epopeje, aby nás podpořili v aktivitách vedoucích k zajištění vlastnictví některou z veřejných institucí, ideálně Hlavního města Prahy.

Členové spolku

Bc. Ondřej Pecha
akad. Ing. arch. Jarmila Mucha Plocková
Mgr. Vlasta Čiháková Noshiro, Ph.D.
Aktuálně

Výstava Muchy, nebo jen dobré PR pro developera?

John Omond Mucha, který prezentuje ve Valdštejnské jízdárně díla Alfonse Muchy, zneužívá výstavu k prezentaci kontroverzního projektu.
VÍCE ZDE

Alfons Mucha v obchoďáku?

Jarmila Mucha Plocková o nejasnostech kolem Slovanské epopeje, liknavosti pražských radních a odkazu svého dědečka
VÍCE ZDE

Díra u Václaváku a vyprané peníze z Ázerbájdžánu. Kdyby Mucha viděl, kam ho chtějí strčit...

REDAKČNÍ ANALÝZA Kdo stojí za velkým developerským projektem v centru Prahy? O stavbě paláce Savarin se psalo již v minulosti kvůli pochybným majetkovým vztahům, které ukazují mimo jiné na vládnoucí rodinu...
VÍCE ZDE