Navigace

Aktuality

Slovanská epopej v Savarinu? Muchova vnučka nesouhlasí

Společnost Crestyl nabídla hlavnímu městu vystavit Slovanskou epopej Alfonse Muchy v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí na 25 let zdarma. Návrh má podporu i u pražských radních, naopak proti je umělcova vnučka Jarmila Mucha Plocková, která nesouhlasí ani se zapůjčením Epopeje do Moravského Krumlova.

Pražští zastupitelé schválili zapůjčení pláten na příštích pět let na zámek v Moravském Krumlově, kam by se mohla stěhovat letos na jaře. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Plátna jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města Prahy.

Epopej by mohla skončit v Savarinu

Po uplynutí doby by se Muchova Epopej měla vrátit do Prahy, konkrétně do paláce Savarin. Ten v současné době prochází kompletní rekonstrukcí. „Jsme připraveni na náš účet uhradit veškeré náklady spojené se stavbou výstavních prostor včetně veškerého vnitřního zařízení podle požadavků na prezentaci takovéhoto díla. Praha by tak nenesla žádné počáteční náklady na vytvoření expozice, pouze každoroční příjem z výnosů,” uvedl Simon Johnson, generální ředitel Crestyl, která je majitelem paláce. Epopej by tu mohla být umístěna až 25 let.

Návrh se u pražských radních setkal s pozitivním ohlasem. „Bylo by to stabilní řešení, které má podporu napříč stranami,” řekla radní pro kulturu Hana Třeštíková. Tento postup naopak kritizuje vnučka Alfonse Muchy a dědička Jarmila Mucha Plocková. “Toto řešení pro mě bylo naprostým překvapením. Praha by tím naprosto rezignovala na darovací podmínku a slib, který předchůdci jejího dnešního vedení autorovi dali, tedy aby pro cyklus postavila na vlastní náklady samostatný pavilon. Majitelem Savarinu je zahraniční vlastník a rizika s tím související v této době není třeba uvádět,” uvedla Plocková pro server Novinky.

Plockové se však nelíbí ani prozatímní zápůjčka Slovanské epopeje do Moravského Krumlova, a to především proto, že zámek, kde má být dílo umístěno, je na seznamu  vážně ohrožených nemovitých památek. Zámek se má rekonstruovat, to by ale probíhalo zároveň s prezentací Epopeje. Podle Muchovy vnučky je nezbytné nejdřív rekonstrukci dokončit a až poté dílo zapůjčit.

Spor o vlastnictví

Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě vnuka malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný a město již dříve prohlásilo, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Jarmila Mucha Plocková ale nebyla k žádnému z řízení přizvána, proto se do něj na stranu žalovaného, tedy hl. města Prahy, 8. ledna letošního roku přihlásila sama. „Nesouhlasím s tím, aby se Slovanská epopej stala rodinným majetkem, protože by to zásadně odporovalo přání autora a jeho mecenáše Charlese Cranea a také přání mého biologického otce Jiřího Muchy,“ řekla serveru s tím, že Epopej by podle ní měla patřit Praze.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/667400/slovanska-epopej-na-vaclavskem-namesti-muchova-vnucka-je-proti-nesouhlasi-ani-se-zapujckou.html


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *Zajímá vás téma Slovanské epopeje a rádi byste dostávali pravidelné informace?

Přihlaste se a získávejte nejaktuálnější informace o vývoji situace okolo umístění Slovanské epopeje a o aktivitách našeho spolku.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.